У цій статті ми хочемо розповісти вам про важливу деталь у конструкції горищних сходів – механізм замку, за допомогою якого сходи фіксуються в закритому положенні. Практично всі горищні сходи, незалежно від виробника, матеріалу, з якого зроблені сходи та розмірів, мають у своїй конструкції встановлений спеціальний замок, за допомогою якого людина керує горищними сходами. А саме – відкриває, переводячи у робоче положення, або після експлуатації закриває у вихідне – закрите положення. Закривати кришку потрібно з різних причин, особливо в опалювальний сезон, щоб уникнути втрат тепла, яке піднімаючись нагору і може проходити через відкритий люк на сходах. Кришка люка горищних сходів, в основному з теплоізоляцією всередині та при закриванні повинна фіксуватися всередині короба за допомогою замка.
За своїм функціоналом – способом відкривання та закривання, всі замки можна розділити на кілька видів:
1 – це накладні замки з функцією замикання.
Усередині механізму такого замку є сталева пружинка, яка з зусиллям тисне на язичок замка і при закриванні кришки в коробі сходів, така язичок спочатку вдавлюється всередину замка, а потім пружина його виштовхує назад, язичок виходить з корпусу замка і фіксується за металеву скобу, яка встановлена
Управлять такими сходами, у яких на внутрішній поверхні кришки встановлений замок із засувкою легко, адже достатньо скласти секції сходів на кришці короба і легко підштовхнути знизу вгору саму кришку за допомогою жердини або просто рукою.
Під дією сили пружинного механізму сходів кришка підніметься вгору і за допомогою замка-засувки сама захлопнеться. При цьому легко вловити при захлопуванні клацання, яке означає, що кришка сходів міцно і надійно закрита, виключено будь-яке мимовільне відкриття, яке може травмувати людей, що знаходяться внизу під сходами.
Відкривати кришку сходів із таким замком теж досить просто. Достатньо жердину (входить до комплекту), на одному кінці якої є спеціальний гачок, що зачепився за кільце замку, що виступає під кришкою і перш ніж потягнути жердиною вниз, намагаючись відкрити кришку, слід трохи повернути ліворуч або праворуч, при цьому язичок замку вийде із зачепа зі скобою. Далі вже за допомогою жердини ви тягнете кришку вниз до положення, коли можна дістати сходи рукою.
2 – це замки – закрутки, тобто такі, що утримують кришку в коробі, за допомогою язичка, який примусово потрібно повернути для фіксації сходів у закритому положенні.
Процес закриття кришки в коробі сходів до повної фіксації в закритому положенні відбувається виключно за допомогою металевого жердини, що має форму літери “Г”, довгий кінець якого в перерізі являє собою квадратний профіль. Необхідно однією рукою підтримуючи кришку зі складеними на ній секціями горищних сходів, а другою вставити в свердловину замку жердину і довівши її вгору до упору, закрити в коробі і повернути жердину на 90 градусів. При цьому під дією повороту жердини язичок вийде з корпусу замку, увійде в спеціальну щілину на внутрішній поверхні короба і зафіксує кришку в закритому положенні. В даному випадку процедура закриття сходів набагато складніша, ніж у першому.
Тут же, якщо ви нещільно притиснули кришку в коробі, повертаючи жердиною, язичок замку може і не потрапити в щілину для фіксації закритого положення, а прибравши жердину, кришка може різко відкритися вниз і травмувати людей, які знаходяться поруч. Очевидно, що сама металева жердина не є найкращим рішенням, тому що набагато приємніше керувати сходами за допомогою жердини з дерева, а ще в металевій жерді в процесі експлуатації, з часом можуть стертися грані квадратного профілю і тоді при поворотах жердини на кут 90 градусів, замок в якийсь момент може просто не відкритися.
Та й сам процес відкриття сходів металевою жердиною має не дуже приємний момент. Якщо у випадку із замком-заскочкою, де за допомогою жердини в його зачепі гачком за кільце замку, ви притягуєте із зусиллям кришку до повного її відкривання, то у випадку з металевим жердиною, ви їм підтримуєте кришку, що відкривається, до моменту діставання її руками і потім вже доводите її до повного її відкривання.
3 – це так званий стрічковий замок із двома точками фіксації.
Такий замок кріпиться на торці кришки сходів. Як правило, такі замки застосовуються в преміальних моделях сходів із великою товщиною термоізоляційної кришки. Повертаючи шосте кільце замка, два фіксатори на ньому входять у зачеплення і фіксують кришку в закритому положенні. Завдяки двом точкам фіксації кришка сходів щільно і надійно, а найголовніше – герметично закривається в коробі горищних сходів, тим самим запобігаючи витоку теплого повітря на горище.
Замки до горищних сходів можна порівняти за матеріалом, з якого вони виготовлені. В одних сходах – це традиційні металеві замки, а в інших – це замки із надміцного пластику, з додаванням скловолокна, так звані “know how”, зроблені за сучасними технологіями.
У більшості випадків горище не опалюється, а нижнє приміщення з опаленням, тому, особливо в зимовий період, може виникнути проблема, коли на металевому замку (крім стрічкового) у результаті змішування теплого та холодного повітря утворюється “точка роси” і випадає конденсат, з наступним протіканням на нижній поверх. Це зазвичай виключено у випадках із пластиковими замками.
Щоб замки не ламалися і горищні сходи служили вам довгі роки, необхідно дотримуватися правил, прописаних в інструкції з монтажу та експлуатації сходів. В упаковці кожної драбини така інструкція обов’язково присутня.
Всі типи замків для сходів призначені для відкривання тільки з боку нижнього поверху, а якщо виникає потреба у користувача відкривати кришку сходів як з нижнього, так і з верхнього поверхів, то в цьому випадку потрібні горищні сходи з електричним управлінням, відкриття-закриття яких може здійснюватися з обох сторін за допомогою пульта дистанційного управління.
***
Кахновський Олександр
26.12.2023